Okna i drzwi zewnętrzne potrafią pochłonąć kilkanaście procent budżetu na stan deweloperski. W 2026 roku ceny materiału rosną wolniej niż koszty montażu. Dlatego przy planowaniu wydatku warto liczyć całość: szybę, profil, obróbkę i robociznę, a nie tylko cennik producenta.
Cena okien PVC za m² w 2026 roku
Profil PVC pozostaje najczęściej wybieranym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym. Cena zależy głównie od liczby komór w profilu, typu pakietu szybowego i współczynnika przenikania ciepła Uw. Dlatego im niższy Uw, tym wyższa cena materiału.
| Typ okna | Cena materiału za m² | Orientacyjny Uw |
|---|---|---|
| PVC 5-komorowe, pakiet 1-komorowy | 550–700 zł | ok. 1,1 W/m²K |
| PVC 6-komorowe, pakiet 2-komorowy | 700–900 zł | ok. 0,9 W/m²K |
| PVC premium, ciepła ramka | 900–1200 zł | poniżej 0,8 W/m²K |
| Aluminium z przekładką termiczną | 1300–2000 zł | 0,8–1,0 W/m²K |
| Drewno klejone, pakiet 2-komorowy | 1400–2200 zł | 0,8–1,1 W/m²K |
Aluminium i drewno kosztują wyraźnie więcej niż PVC, jednak dają większe formaty przeszkleń i inny efekt wizualny. W domach jednorodzinnych PVC nadal dominuje, ponieważ oferuje najlepszy stosunek izolacyjności do ceny.
Cena drzwi zewnętrznych w 2026 roku — od czego zależy
Drzwi wejściowe różnicuje przede wszystkim materiał skrzydła, wypełnienie oraz klasa odporności na włamanie (RC1–RC3). Wyższa klasa RC oznacza wzmocnione zawiasy, dodatkowe punkty ryglowania i grubszą blachę, co bezpośrednio podnosi cenę.
| Typ drzwi | Cena za sztukę |
|---|---|
| Stalowe, ocieplane, standard | 2500–4500 zł |
| PVC, wypełnienie panelowe | 3500–6000 zł |
| Aluminiowe, przeszklenie boczne | 4500–8000 zł |
| Antywłamaniowe RC2 | 6000–9000 zł |
| Antywłamaniowe RC3, drewno lub alu premium | 9000–12 000 zł |
Drzwi bez certyfikatu RC nadal spełniają swoją podstawową funkcję. Ubezpieczyciele coraz częściej pytają jednak o klasę antywłamaniową przy polisach na dom. Dlatego dopłata do RC2 zwykle zwraca się przy niższej składce.
Koszt montażu okien i drzwi — robocizna, demontaż, obróbka
Montaż to część budżetu, którą inwestorzy najczęściej pomijają w pierwszych kalkulacjach. Jednak przy wymianie w istniejącym budynku demontaż, wywóz starej stolarki i obróbka tynkarska potrafią dodać kilka tysięcy złotych do całości.
| Usługa | Cena 2026 |
|---|---|
| Demontaż starego okna | 80–150 zł/szt. |
| Montaż okna w technologii ciepłej | 150–300 zł/m² (250–500 zł/szt.) |
| Obróbka tynkarska ościeży | 100–200 zł/mb |
| Parapety wewnętrzne i zewnętrzne | 60–150 zł/mb |
| Montaż drzwi zewnętrznych | 400–900 zł/szt. |
| Wywóz gruzu i utylizacja stolarki | 30–80 zł/szt. |
Montaż ciepły polega na osadzeniu okna w warstwie ocieplenia zamiast w murze. Kosztuje więcej niż montaż tradycyjny, ale eliminuje mostki termiczne wokół ościeżnicy. Ponadto przy nowym budynku ta różnica ma większe znaczenie niż przy prostej wymianie.
Ile kosztują okna do domu 120 m²? Przykład z wyliczeniem
Dom o powierzchni 120 m² ma zwykle 8–10 okien i jedne drzwi wejściowe, co daje łącznie 18–22 m² powierzchni przeszklonej. Poniższe wyliczenie pokazuje dwa warianty: standard i premium.
| Pozycja | Standard | Premium |
|---|---|---|
| Okna, materiał (20 m²) | 16 000 zł | 22 000 zł |
| Montaż okien (20 m²) | 4400 zł | 5600 zł |
| Drzwi zewnętrzne, materiał | 4000 zł | 7000 zł |
| Montaż drzwi | 800 zł | 900 zł |
| Razem | ok. 25 200 zł | ok. 35 500 zł |
Do tych kwot warto doliczyć parapety, moskitiery i rolety zewnętrzne, jeśli inwestor planuje je od razu przy budowie. Poza tym zamawianie ich razem z oknami zwykle wychodzi taniej niż osobne zlecenie po zakończeniu budowy.
Kiedy zamawiać okna przy budowie domu
Okna zamawia się zwykle na etapie stanu surowego zamkniętego, jeszcze przed tynkowaniem wewnętrznym. Czas realizacji zamówienia u producenta wynosi w 2026 roku od 3 do 8 tygodni. Zależy to od stopnia skomplikowania konstrukcji i sezonu. Dlatego zamówienie zbyt późne wydłuża cały harmonogram budowy. Ekipa tynkarska i wykończeniowa nie może wejść do środka bez zamkniętej bryły budynku.
Przed złożeniem zamówienia warto mieć gotowy projekt stolarki z dokładnymi wymiarami otworów. Dlatego zmiana rozmiaru po wyprodukowaniu okna oznacza koszt nowego zamówienia od zera. Dobrą praktyką jest zamawianie okien i drzwi u jednego dostawcy razem z montażem. Poza tym ułatwia to egzekwowanie gwarancji w razie nieszczelności lub wad okucia.
Wymiana okien w mieszkaniu a w domu jednorodzinnym — różnice w koszcie
W mieszkaniu wymiana okna jest zwykle prostsza logistycznie, ale generuje inne koszty dodatkowe. Winda towarowa lub wyciąg na wyższe piętro dolicza 100–300 zł za okno. W budynkach z zarządem wspólnoty trzeba też czasem zgłosić prace i uzgodnić kolorystykę stolarki od zewnątrz, jeśli elewacja podlega ochronie konserwatorskiej. Natomiast w domu jednorodzinnym dojazd i transport są prostsze. Więcej okien w jednym zleceniu oznacza wyższy budżet całkowity, choć często niższą cenę jednostkową dzięki rabatowi za większe zamówienie.
Przy wymianie w istniejącym budynku pojawia się dodatkowe ryzyko. Podczas demontażu można odkryć spękane nadproże, wilgoć w ościeżu lub nieszczelną izolację. Dlatego warto zostawić w budżecie 5–10% rezerwy na takie niespodzianki, zwłaszcza w budynkach sprzed 2000 roku.
Ulga termomodernizacyjna i dopłaty do wymiany okien w 2026 roku
Wymiana okien i drzwi zewnętrznych na energooszczędne kwalifikuje się do ulgi termomodernizacyjnej w rocznym rozliczeniu PIT. Warunkiem jest oddanie budynku do użytku i własność po stronie inwestora. Ponadto odliczeniu podlegają wydatki udokumentowane fakturą, do limitu 53 000 zł na wszystkie przedsięwzięcia termomodernizacyjne w danym budynku. Ulga nie wymaga urzędowego potwierdzenia efektu energetycznego. Okna muszą jednak spełniać wymagany współczynnik Uw, dlatego warto zachować kartę produktu z parametrami.
Część gmin prowadzi też lokalne programy dopłat do wymiany stolarki w ramach walki ze smogiem. Poza tym zwykle są one powiązane z jednoczesną wymianą źródła ciepła. Warunki i limity kwotowe różnią się między gminami. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić aktualny nabór wniosków w urzędzie miasta lub gminy.
Różnice regionalne w cenach stolarki
Ceny materiału są zbliżone w całym kraju, ponieważ producenci sprzedają przez sieci dealerskie z podobnym cennikiem bazowym. Natomiast różnice pojawiają się przy robociźnie. Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto są zwykle o 10–15% droższe w montażu niż średnia krajowa. W mniejszych miastach stawki potrafią być niższe nawet o 10%.
Na co zwrócić uwagę wybierając okna i drzwi
Współczynnik Uw dla okien i Ud dla drzwi decyduje o stratach ciepła. To on powinien być pierwszym kryterium wyboru, nie cena katalogowa. Liczba komór w profilu wpływa na sztywność i izolacyjność akustyczną. Sama liczba komór bez podanego Uw niewiele jednak mówi o realnej jakości okna. Klasa antywłamaniowa RC ma znaczenie przy drzwiach na parterze i w domach wolnostojących. Dostęp do drzwi jest tam łatwiejszy niż w zabudowie miejskiej. Warto też sprawdzić długość gwarancji na okucia, ponieważ to one najczęściej wymagają serwisu w pierwszych latach użytkowania.
Rodzaj pakietu szybowego ma większy wpływ na cenę niż sam profil ramy. Pakiet 2-komorowy z powłoką niskoemisyjną i argonem między szybami poprawia izolacyjność termiczną i akustyczną. Podnosi jednak wagę skrzydła, przez co okucia muszą być mocniejsze. Poza tym producenci oferują szyby bezpieczne P2–P4 do parteru oraz szyby dźwiękochłonne do domów przy ruchliwych ulicach. Obie opcje dodają zwykle 10–20% do ceny podstawowego pakietu.
Kolor i okleina profilu to kolejny czynnik cenowy, często pomijany w pierwszych kosztorysach. Biały PVC jest najtańszy. Dekory drewnopodobne, kolory RAL i wykończenie dwustronne w innym kolorze z zewnątrz i wewnątrz podnoszą cenę okna o 15–30%. Przy elewacji w ciemnym kolorze warto sprawdzić, czy producent gwarantuje wzmocnione profile odporne na odkształcenia termiczne. Dlatego ciemne ramy PVC nagrzewają się mocniej niż białe.
Przy planowaniu budżetu stolarki warto zobaczyć pełny koszt budowy domu 120 m². Okna i drzwi to jedna z pozycji w etapie stanu deweloperskiego, obok więźby i pokrycia dachu opisanych w artykule o cenie dachu za m². Aktualne dane o dynamice cen materiałów budowlanych publikuje też Grupa PSB w swoich zestawieniach trendów cenowych.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje okno PVC za m² w 2026 roku?
Okno PVC w standardzie podstawowym kosztuje 550–700 zł/m² materiału. Wersja energooszczędna z pakietem 2-komorowym to 700–900 zł/m², a wariant premium z ciepłą ramką i niskim Uw sięga 900–1200 zł/m².
Czy montaż okna wlicza się w cenę zakupu?
Zwykle nie. Producenci i dystrybutorzy podają cenę samego okna, a montaż wycenia osobno ekipa instalacyjna. Montaż w technologii ciepłej kosztuje 150–300 zł/m² dodatkowo, poza demontażem starej stolarki i obróbką tynkarską.
Ile kosztują drzwi zewnętrzne antywłamaniowe?
Drzwi w klasie RC2 kosztują 6000–9000 zł za sztukę, a w klasie RC3 z materiałami premium 9000–12 000 zł. Ponadto do tego dochodzi montaż w cenie 400–900 zł, w zależności od stopnia skomplikowania otworu.
Czy warto wybierać okna aluminiowe zamiast PVC?
Aluminium ma sens przy dużych przeszkleniach i nowoczesnej elewacji, ponieważ profil jest smuklejszy i wytrzymalszy przy dużych formatach. Natomiast przy standardowych oknach w domu jednorodzinnym PVC daje podobną izolacyjność za znacznie niższą cenę.
Kiedy najlepiej wymienić okna, żeby obniżyć koszty?
Producenci i ekipy montażowe mają zwykle mniej zleceń jesienią i zimą. Przekłada się to na niższe ceny robocizny i krótsze terminy realizacji. Dlatego zamawianie stolarki poza sezonem wiosenno-letnim bywa tańsze o kilka do kilkunastu procent.
Ile czeka się na zamówione okna?
Standardowe zamówienie realizowane jest w 3–5 tygodni, a nietypowe wymiary lub kolory dekoracyjne wydłużają termin do 6–8 tygodni. Natomiast w sezonie wiosennym, gdy najwięcej inwestorów zamawia stolarkę jednocześnie, terminy bywają dłuższe niż jesienią i zimą.
Czy wymianę okien można odliczyć od podatku?
Tak, w ramach ulgi termomodernizacyjnej w PIT, jeśli budynek jest już oddany do użytku, a inwestor jest jego właścicielem. Limit odliczenia to 53 000 zł łącznie na wszystkie prace termomodernizacyjne. Ponadto warunkiem jest posiadanie faktury oraz spełnienie wymaganego współczynnika Uw przez zamontowane okna.
Źródło danych rynkowych: Raport rynkowy „Rynek budowlany w Polsce 2026″, sierpień 2026.





